KOSZYK JEST
PUSTY

O co chodzi z płaskostopiem?

sie03

O co chodzi z płaskostopiem?

Jak najprościej sprawdzić czy dziecko ma płaskostopie?

 

Najprościej i najszybciej jest zaobserwować odcisk stopy dziecka, np.

  • Na mokrym piasku na plaży
  • Odcisk mokrej stopy na posadzce basenu/łazienki/na kartce papieru
  • Kolorowy odcisk pomalowanej farbkami stopy na kartce papieru
  • Sposób w jaki dziecko brudzi stopę, biegając na boso

 

Uwaga! Może okazać się, że odcisk stopy dziecka w odciążeniu (czyli jak nie obciąża stóp tylko, np. siedzi na krzesełku i tylko przystawia stopę do kartki) jest prawiłdłowy, ale stopa nie radzi sobie z utrzymaniem masy całego ciała i odcisk stopy w obciążeniu (kiedy stoi) będzie niepawidłowy.

Czyli badamy odciski na stojąco, przy pełnym obciążeniu (a nie tylko przykładanie stopy do kartki)

Przy badaniu odcisków stóp na plaży, dobrze jest obserwować je w większej ilości, przy naturalnym chodzie dziecka (a nie na polecenie: zrób odcisk). Przy bardzo mokrym piasku może się zdarzyć, że zdrowa stopa zapadnie się tak bardzo, że odbije się jakby miała płaskostopie.

 Odciski zdrowej stopy powinny wyglądać mniej więcej tak, jak na zdjęciach poniżej:

 

                  

 

Dlaczego?

 

Ponieważ prawidłowo ukształtowana stopa nie powinna przylegać do podłoża całą swoją powierzchnią. Zdrowa stopa opiera się bowiem na trzech punktach podparcia – na pięcie i kościach śródstopia małego i dużego palca. Można w jej budowie wyróżnić m. in. dwa łuki. Jeden przebiega pod kościami śródstopia, od małego do dużego palca, a drugi, bardziej widoczny przebiega  od dużego palca do pięty.

 Pod stopą przebiega dużo mięśni, więzadeł i rozcięgien. Jeśli są one zbyt słabe, nie będą w stanie odpowiednio podtrzymywać łuków stopy. Obniżą się wtedy i stopa będzie przylegać do podłoża całą powierzchnią. Jej odbicie będzie płaskie, stąd nazwa – płaskostopie.

 

 Dlaczego jest to takie ważne?

 

 Budowa stopy jest naprawdę dobrze przemyślana. Dzięki łukom zapewniona jest odpowiednia elastyczność i amortyzacja. Stopa płaska nie zapewni prawidłowej ochrony przed wstrząsami stawom położonym wyżej. Stąd osoby z płaskostopiem mogą po pewnym czasie uskarżać się na bóle kolan, bioder czy kręgosłupa. Ponieważ stopy są podstawą naszego ciała, ich nieprawidłowości wpływają na całą postawę. Obniżenie łuków często wiąże się z koślawością pięty, palucha, a także kolan. Dzieci z płaskostopiem szybko się męczą, skarżą się na bóle stóp i łydek. Mają problemy z dłuższym staniem czy chodzeniem. Naturalna i bardzo potrzebna aktywność ruchowa, taka jak skakanie i bieganie, często wiąże się z bólem i dyskomfortem, stąd z biegiem czasu będzie przez dziecko coraz bardziej ograniczana. Jest to swoiste błędne koło. Niewydolne mięśnie utrudniają ruch, który jest ograniczany i powoduje jeszcze większe osłabienie mięśni.. Obniżona sprawność  często przejawia się niskim poczuciem własnej wartości i problemami w relacjach z rówieśnikami.

 

Co robić żeby nie mieć płaskostopia?

 

Skoro w dużej większości przyczyną płaskostopia są zbyt słabe mięśni stóp, to odpowiednim leczeniem, ale także profilaktyką będzie ich wzmocnienie.

Wkładki ortopedyczne nie wzmacniają mięśni stóp! Można to zrobić jedynie poprzez systematyczne ćwiczenia. Ponieważ powinny one być stałym elementem w życiu dziecka, najlepiej zamienić je na… świetną zabawę! Taką, w trakcie której dziecko nawet nie domyśli się, że ćwiczy!

 

Przykładowe zabawy znajdziecie tu:

 

http://aktywnezdrowie.pl/aktualnosci/n/7/zabawa-przeciw-plaskostopiu-w-gospoarstwie

 

Są to zabawy przeznaczone zarówno dla osób z płaskostopiem jak również dla osób, które nie mają, ale też nie chcą mieć płaskostopia.

Więcej bo 25 zabaw (45 propozycji fabuł) znajdziecie w książce "Dobra po(d)stawa to świetna zabawa! część 3", którą można zamówić tu:

 http://aktywnezdrowie.pl/dobra-podstawa-to-swietna-zabawa-czesc-3

 

lub na płycie DVD, na której zobaczycie jak zabawy wyglądają w praktyce (z nie zawsze współpracującym dzieckiem..:)

http://aktywnezdrowie.pl/dobra-podstawa-to-swietna-zabawa-czesc-3-1

 

dr Aleksandra Besz

fizjoterapeutka

sie  03
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl